Spor Sonrası Kas Ağrıları Nasıl Geçer ?

Beğendiysen sen de paylaş 🙂Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Google+

Sağlıklı zayıflamak istiyorsak yediklerimize dikkat etmemiz gerekiyor ve tabi ki düzenli olarak spor yapmalıyız. Uzun süre spor yapılmadığı zaman, çalıştırılan bölgelerdeki kaslarda ağrılar oluşur. Bu ağrılar, ilgili kasta laktik asit miktarının artması ile meydana gelir. Herhangi bir sakatlık durumu olmadıkça, genel olarak kas ağrılarının sebebi biriken bu laktik asittir. Kasın oksijensiz kalması ile oluşan bu laktik asit, kan dolaşımının taşıyabileceği miktardan fazla olduğu zaman, bir kısmı kasta hapsolur ve ağrılara sebebiyet verir. Bu ağrılar da, spor yapan kişiye mutsuzluk verebilir. Sırf kas ağrıları nedeniyle spor yapmak istemeyen, sporu bırakan bir çok insan var. O nedenle kas ağrısı yaşıyor iseniz sıkın dişinizi! Kas ağrısı maksimum 2-3 gün sürecek ve daha sonra tekrar normale döneceksiniz. Acı olmadan başarı olmaz 😉

Peki, kas ağrılarımız nasıl geçer?

    1. Bir spor salonuna gidiyorsanız kesinlikler eğitmenlerinizi dinleyin. Size 3 set, 12 tekrar yap dediği bir çalışmayı, siz 4 tekrar 15-20 tekrar yapmayın. (Boşuna eğitmen olmamışlar 😉 ) Hareketlere alışkın olmayan kaslarınıza birden yüklenmeyin. O an kendinizde o gücü hisedebilirsiniz ama ertesi gün kolunuzu kaldıramayacak duruma gelebilirsiniz.

  1. Masaj yaptırın. Kaslarınızda biriken laktik asiti atmanın bir yolu da kan dolaşımını hızlandırmaktır. Hızlanan kan dolaşımı, biriken laktik asidi kaslardan temizleyeceği için ağrılarınıza faydası olacaktır.
  2. Duş! Kesinlikle ve kesinlikle spor sonrası güzel bir duş alın. Sıcak bir banyo sizi mental ve fizyolojik olarak rahatlatır. Oluşan rahatlama, kasılı kalan kaslarınızın gerilimini azaltarak oluşan ağrılarınızı dindirecektir.
  3. Soğuk ve sıcak uygulayın. Ağrıyan kaslarınıza bir havlu yardımıyla soğuk ve sıcak uygulamayı deneyin. Böylece yine ağrıyan kaslarınızdaki kan dolaşımı hızlanacaktır.
  4. Çivi çiviyi söker. Spor yapmaya devam edin. Eğer ki spor yapmayı bırakırsanız yine başa dönersiniz. Kendinize işkence yapmanın bir anlamı yok. Özelikle egzersizlere başlamadan önce ısınma hareketlerini es geçmeyin. Eğer yapmazsanız çok ciddi sakatlanmalara yol açabilir.
  5. Aspirin. Antreman öncesi ve sonrası bir Aspirin almak vücudunuzun hamlılığını biraz azaltıyor. Kanı sulandırıyor ve hafif ağrılarınızı alıyor.
  6. Brokoli!  Her ne kadar Brokoli beğenilmeyen bir sebze olsa da çok iyi gelecektir.(Ben çok severim, özelikle salatasını 🙂 ) Sabahları koşmadan önce, küçük bir servis tabağıyla brokoli yerseniz potasyum dengenizi kavuşursunuz ve bu da, koştuktan sonra oluşacak kas ağrılarını giderir. Brokolideki proteini de unutmayalım 😉
  7. Düzenli beslenin. Kaybettiğiniz kalori ve ihtiyacınız olan proteine dikkat edin. Gün içinde ihtiyacınızı karşılayın. Aktivite sonrasında en geç yarım saat içinde beslenin.
  8. Alkol almayın Bol bol su için… Bolll boollll 🙂 Artık bunu bilmeyen duymayan yoktur herhalde 🙂 Spor sonrası alacağınız alkol testosteron düzeyinizi düşüreceği gibi kaslarınızın su ihtiyacını karşılamasını engeller.

Bol sağlıklı günler 🙂
Follow my blog with Bloglovin

108.603 defa okundu.

Beğendiysen sen de paylaş 🙂Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Google+

06 Şubat 2014 Diyet-SağlıkGenel
10 comments

”Spor Sonrası Kas Ağrıları Nasıl Geçer ?” konusuna 10 yorum yapılmış.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı