Şevketi Bostan Bitkisi ve Faydaları

Beğendiysen sen de paylaş 🙂Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Google+

Bir Ege insanı olarak Şevketi Bostan’ı ilk defa duymuş olmaktan utanıyorum 🙁 Şans eseri bir televizyon programında yemek tarifi izlerken denk geldiğim bu bitkinin böbrek hastalıklarına iyi geldiğini öğrendim. Böbrek taşı bakımından zengin bir birey olduğumdan hemen denemeliyim diyerek başladım araştırmalarıma.

İzmir’den 2 kilo Şevketi Bostan kargo ile annem sayesinde elime ulaştı. Yaptığım zeytinyağlı tarifini ayrı bir konuda sizinle paylaşacağım fakat bu konuda faydalarından bahsetmek istiyorum.

Nedir bu Şevketi Bostan?

ŞevketibostanBileşikgiller familyasından bir bitkiymiş kendisi. Genellikle Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde tarla kenarlarında kendi halinde bile büyüyebilen bir bitkiymiş. Yine de İzmir çevresinde, yalnızca Şevketi Bostan yetiştirilen tarlaların da olduğunu öğrendim.

Temizlenmemiş haline bakarsanız biraz ısırgan gibi fakat yaprakları daha dikensi. Dİkkat etmezseniz elinize bir güzel batabiliyor. İyice boy verdiğinde (Yaklaşık 50 cM’ye kadar büyüyorlarmış) sarı sarı çiçekler açıyorlar. Bu noktaya geldiğinde yemek için kartlaşmış olarak bakılıyor. toprağın üstünde kalan yaprakları daha körpeyken toplanıp tüketiliyor. Toprak altında kalan kısmı beyaz renkli oluyor ve havuca benzer bir yapıya sahip. Yani iç kısmında bir kök daha bulunuyor ve pişirileceği zaman bu kökün içinden çıkarılması gerekiyor. Çok sert olduğu için pişmekte zorluk çıkarabiliyor ve tadını bozuyormuş.

İnternette bile tariflerine bakarsanız çok çeşitli yemekleri yapıldığını görebilirsiniz. Ben Ege’li olarak zeytinyağlısını deniyor olacağım 🙂

Faydaları neler?

ŞevketibostanGelelim benim bu bitkiyi isteme nedenime…

  • İdrar söktürücüdür.
  • Sindirim ve safra salgılarını artırır.
  • İştahı artırır.
  • Bağırsaklardaki aşırı gazları söktürür. Karın ağrılarıyla birlikte görülen sindirim güçlüğünü giderip rahatlama sağlar.
  • Doku ve damar büzücü niteliği nedeniyle kanamaları durdurur; hemoroit ve ishali iyileştirmekte etkili olur.
  • Ayrıca Şevketi Bostan bitkisi yaraları temizlemekte ve iyileştirmekte etkilidir.

Tıbbi olarak en faydalı tüketim şekli hangisidir?

Eğer Şevketi Bostan’ın şifalı yanlarından faydalanmak istiyorsanız şöyle bir tarifi kullanmanız öneriliyor. Bitkinin çiçek açtığı yaz boyunca yaprak ve çiçekli sürgünlerini toplayın ve gölgede güzelce kurutup parçalara ayırın. Sohbaharda bitki olgunlaştığında da tohumlarını toplayın. Kuruttuğunuz parçalarla tohumları bir güzel karıştırın. Bu karışımdan 1-2 tatlı kaşığı alarak 1 bardak kaynar suyun içinde 10-15 dakika demlendirin ve için. GÜnde 3 defa bu işlemi tekrarlayın.

Tabii benim bu işlemi gerçekleştirecek kadar Şevketi Bostan’ım olmadığından şimdilik yemeğini yiyerek idar edeceğim. Ama en kısa zamanda bir aktara uğrayıp çayını demleyebileceğim bu kurumuş yaprak ve tohum karışımını almaya çalışacağım.

19.940 defa okundu.

Beğendiysen sen de paylaş 🙂Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Google+

19 Mart 2014 Diyet-SağlıkGenel
10 comments

”Şevketi Bostan Bitkisi ve Faydaları” konusuna 10 yorum yapılmış.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı