Limon ile Temizlik Yöntemleri

Beğendiysen sen de paylaş 🙂Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Google+

Limon ile Temizlik Yöntemleri

Limonun o keskin ve ferahlatıcı kokusuna bayılıyorum. Genelde tüm deterjanlarımı limonlu almayı tercih ederim. Limonun o kokusuyla birlikte gelen temizlik ve doğallık kokusu insanı rahatlatıyor. O nedenle limonun yalnızca yemeklerde, salatalarda kullanılması yeterli değil kanımca. Kendi araştırmalarım ve günlük hayatta kullandığım yöntemlerle bir limonla temizlik listesi oluşturdum. Siz de deneyin…

 • Çöp Kovalarının Kokusunu Temizleyin
  Çöp kovanız boşken içine birkaç dilim limon koyup kapağını kapatın ve bir süre bekletin. Bu sayede bozuk ve çürük kokuları bastırılacaktır. Daha sonra suyla güzelce yıkayın. Temiz ve limon kokulu bir çöp kovanız olacak.
 • Kesme Tahtalarınızı Temizleyin
  Kesme tahtalarınızın yüzeyini ortadan ikiye kestiğiniz bir limonu sürterek güzelce temizleyin. Limondan tahtaya geçen su sinmiş kokuları temizleyecek ve ayrıca limonun sahip olduğu antibakteriyel özellik nedeniyle bakterilerden arındıracaktır.
 • Bakırları Parlatın
  Evinizde bakır varsa, parlatmak için limon ve biraz tuz yeterli olacaktır. Limonu ortadan ikiye kesip, kesilen yüzüne tuz dökün ve bakır eşyanızın üzerini bununla güzelce silin. Silerken yavaş yavaş sıkarak limon suyunu da çıkarın. Limonun suyu bakırdaki lekeleri çıkaracaktır. En son ılık suyla yıkayıp bakır eşyanızı güzelce kurutun.
 • Mikrodalga Temizleyici
  Mikrodalga temizliğine daha önce değinmiştik. (Mikrodalga Fırın Temizliği) Şimdi de limon ile nasıl temizleyebileceğinize değinelim. Bir limonu dilimlere bölün ve dilimleri derin bir kaseye güzelce yerleştirin. Kaseye bir bardak da su ekleyin ve mikrodalganın içine yerleştirin. En yüksek programda 1 dakika kadar çalıştırın. Kaseyi çıkarıp içini temiz kuru bir bezle güzelce silin. Mikrodalga tekrar tertemiz olacaktır.
 • Her Türlü Yüzeyi Temizleyin
  Aynı miktarda su ve sıkılmış limon suyunu karıştırın. Karışımı bir fısfıs kabına doldurun. Bu karışım tezgah, lavabo, küvet, mutfak masası gibi bir çok yüzeyde kullanabileceğiniz ideal bir temizlik aracıdır. Sonrasında temizlediğini yüzeyleri ıslak temiz bir bezle silip kurulamayı unutmayın.
 • Bulaşıklardaki Yağları Çözün
  Bulaşık makinenizin deterjan bölmesine, deterjanınızla birlikte bir yemek kaşığı kadar limon suyu sıkın. Bu sayede, bulaşıklardaki yağlar daha kolay çözünecektir. Ayrıca eklediğiniz bu limon suyu, bulaşıklardaki bakteri ve mikropları öldürmeye yardımcı olacaktır.
 • Çamaşırları Beyazlatın
  Ağartmak istediğiniz çamaşırları bir leğenin içine koyun ve leğeni suyla doldurun. İçine en az 1 su bardağı sıkınlmış limon suyu ekleyin. Bu teknik yalnızca poliyester ve pamuk malzemeler için öneriliyor.
 • Sabun Artıklarından Kurtulun
  Limonun içindeki sitrik asit sayesinde banyo fayanslarında kalan sabun artıkları kolayca çözünür. Saf limon suyunu lekeli fayans yüzeylerine uygulayın ve bir bezle silin.
 • Saçlarınızı Durulayarak Parlatın
  Saçlarınızı şampuan ile yıkadıktan sonra 2 bardak ılık suya 1/4 bardak limon suyu olacak şekilde bir karışımla saçlarınızı tekrar yıkayın ve durulayın. Bu sayede farketmediğiniz ama saçlarınızda kalan köpüklerden kurtulacaksınız. Saçlarınız daha parlak olacak.

Eğer sizin de limonla ilgili bildiğiniz, araştırarak öğrendiğiniz yöntemler varsa eklemekten memnuniyet duyarız.

4.871 defa okundu.

Beğendiysen sen de paylaş 🙂Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Google+

21 Mart 2014 GenelTavsiye Ediyoruz
No comments yet


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı