Yorum: Kuralsız | Veronica Roth | Uyumsuz 2

Beğendiysen sen de paylaş 🙂Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Google+

Kuralsız Veronica Roth

Kitap İsmi: Kuralsız – Insurgent
Yazar: Veronica Roth
Serinin Diğer Kitapları: Uyumsuz – Divergent, Allegiant (Henüz çeviri yapılmadı)
Film Çıkış Tarihi: 28 Mart 2014
GoogReads Puanı: 4.24 – 339,706 oy (04.03.2014)
Küçük Kelebek Puanı: 4.0

Rating-ColorRating-ColorRating-ColorRating-ColorRating-Half

separator

Uyumsuzlar için bir mesajım var.
Ben bir Uyumsuz’um.
Bu bir uzlaşma değil.
Hayır, değil.
Bu bir uyarı.
Anlıyorum.

Daha önce Uyumsuz – Divergent için yorumumu yayınlamıştım ve beğendiğimi de açıkça belirtmiştim. (Okumak için tıklayın…) Bu nedenle, Uyumsuz hayranı olarak, ilk kitap biter bitmez hemen ikincisine başladım. İlginç ama sürükleyici bu dünya, beni gerçekten hevesle okumaya itmişti. Kitabı okuduktan sonra bu dünyanın içinde neler olacağı ve karakterlerin meçhul sonları ile ilgili daha fazla bilgiye ihtiyaç duymuştum resmen. O nedenle Kuralsız – Insurgent’ı okumaya başladığımdaki heyecanı tahmin edebilirsiniz. Ve size memnuniyetle, Kuralsız’ın beni hayal kırıklığına uğratmadığını söyleyebilirim.

Kitap, Uyumsuz’un kaldığı yerden hızla başlıyor. Simülasyon sona ermiş, Beatrice ‘Tris’ Prios ve diğer üç kaçak arkadaşı, Dostluk topluluğuna sığınmaya gitmişler. Bilgelik’in Fedakarlık’a saldırmasının arkasında yalnızca politik sebepler olduğuna inanan Tris, Dostluk topluluğundayken duyduğu bazı şeyler sebebiyle, bu inancını sorgulamaya başlıyor. Ve bu da kitabın gidişatını belirleyen dönüm noktası oluyor.

Arka kapak özetinde de, öğrendiği bu bilgi sonrasında yaptığı seçimlere gönderme yapılıyor.

Tek bir seçim
Fedakarlık gerektirir

Tek bir fedakarlık
Kayıp getirir

Tek bir kayıp
Sorumluluk haline gelir

Tek bir sorumluluk
Savaş demektir

Tek bir seçim
Seni yok edebilir

Her seçimin bir sonucu vardır. Tris sevdiklerini -ve kendini- kurtarmak zorunda. Üzüntü, fedakarlık, kimlik, bağlılık, kurallar ve aşkla ilgili sorunlarla boğuşurken bu hiç de kolay olmayacak. Üstelik savaş başlıyor ve herkes tarafını seçmek durumunda. Ancak geri dönüşü olmayan bir yola giriyorsan, zafer getireceğini umduğun seçim, tüm hayatını altüst edebilir.

Uyumsuz’da, Tris’in bir topluluktan ayrılıp başka bir topluluğa geçmesi takip edildiğinden, kitap genel olarak Fedakarlık ve Cesurluk topluluklarına yoğunlaşıyordu. Bu nedenle diğer toplulukları merak etmekle yetiniyordunuz. Ama, Kuralsız’da diğer topluluklar da ele alınıyor ve siz Dostluk, Dürüstlük ve Bilgelik insanlarının özelliklerini ve ideal karar verme yöntemlerini öğreniyorsunuz. Ayrıca bu kitapta bir de, bu beş topluluktan ayrılan ve ayrı yaşayarak tek başlarına takılan topluluksuzların oynadığı farklı bir rol var. Bunun yanında çok fazla yan karakter var ki hepsi bir şekilde size ulaşabiliyor.

Kuralsız Veronica RothBu kitapta, romantizm ilk kitaba göre daha fazlaydı. Aslında romantizm doğru kelime değil belki de ama Tris ve Tobias ilişkisi zaten 1. kitapta başladığından bu kitapta ikiliyi gerçekten bir ilişkide görüyoruz. Çoğu zaman birbirleriyle çatışacaklar bu kitapta ama yaşanan olaylar göz önüne alındığında oldukça doğal geliyor bu olaylar.

Uyumsuz için yorum yaparken de belirttiğim gibi, kitabın şimdi zamanda olması beni yine rahatsız etti. Ama yazar, Veronica Roth, olayları öyle bir anlatıyor ki, akıcılığı, olayların dallanıp budaklanmayışı ve hızlıca hikayenin içinde kayboluşum nedeniyle bu rahatsızlıklarım ortadan hemen kayboldu ve bu kitaba da yine hayran kaldım.

İlk kitap giriş bölümüydü benim için. Ama bu kitabın sonu öyle bir yerde kaldı ki… Olaylar ve sebepler bambaşka bir noktaya geldi. Koca dünya varken neden böyle sınırları olan küçücük bir bölgede yaşadıkları belli oldu diyeyim. Bakalım 3. kitapta neler olacak.

Kitaptaki teknolojik cihazlar, serumlar da oldukça ilginçti. Uyumsuz olmanın anlamı bu kitapta biraz daha belirginleşti. Hatta bir noktada bilimsel bir açıklaması bile yapıldı Uyumsuz’luğun… Bu da oldukça tatmin ediciydi. Bir olayın yazarın gözünde bilimsel bir açıklaması olması ve bunu bana benimsetebilmesi başarılı bir şey kesinlikle.

Şimdi, Uyumsuz’un filmini izleme heyecanı yaşıyorum. Oyuncular da belli olduğundan, gözümde okurken hep onları yüzü, ses tonları canlandı 🙂 Bu da güzel bir tecrübe oluyor. Belki bu sayede filmi daha çok benimserim, bilemiyorum 🙂

Sonuç olarak, Kuralsız da akıp giden, sizi kendine bağlayan, bir sonraki sayfada neler olacağını merak ederken birden okuyup bitiriverebileceğiniz bir kitap. Tabii ki tavsiye ediyorum.

Spoiler olmasın ama aşağıdaki çizim kitabın çok sevimli bir sahnesinden esinlenilmiş 😀 Neresi olduğunu merak edenler spoiler içeriğine bakabilir.

Spoiler

Kuralsız Veronica Roth

11.242 defa okundu.

Beğendiysen sen de paylaş 🙂Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Google+

04 Mart 2014 GenelKitap
23 comments

”Yorum: Kuralsız | Veronica Roth | Uyumsuz 2” konusuna 23 yorum yapılmış.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı