Çiçek Kızartma

Beğendiysen sen de paylaş :)Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Google+

Çiçek Kızartma

Normalde kızartma tarzı ikram ve yemeklerden uzak durmaya çalışıyorum. En son ne zaman akşam yemeğine karışık kızartma yaptığımı bile hatırlamıyorum. Ama bir cumartesi ya da pazar günü, evde oturmuş televizyon izlerken sağolsun Tijen hanımın mutfağında bu tarifi gördüm. Şekilli değişik yiyeceklere olan merakımdan dolayı da yapmaya karar verdim.

Malzemeler

 • 2 su bardağı un
 • 4 yumurta (2 tanesinin beyazını bir kaba ayıralım)
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 2/3 çay bardağı pudra şekeri
 • 1 çay bardağı krema
 • 1 paket vanilya
 • 2 paket kabartma tozu
 • 1 tutam tuz
 • Üzerini süslemek için marmelat ya da benim gibi nutella kullanabilirsiniz.

Hedefimiz güzel bir çiçek şekline ulaşmak olunca bu tarifi uygulama işlemi biraz uğraştırıcı olacak. Ama oldukça zevkli bir süreçti benim için.

Önce 4 yumurtanın 2 tanesinin beyazını küçük bir kaba ayıralım ve sarılarını hamuru hazırlayacağımız kaba alalım. Dİğer iki yumurtayı da hamur kabına ekleyelim. Tereyağı, pudra şekeri, krema, vanilya, kabartma tozu ve tuzu da hamur kabımıza alalım ve karışımı bir güzel karıştıralım. Sonrasında unumuzu ekleyeceğiz. İhtiyacımız olan kulak memesi kıvamında bir hamur olacak. Bu kıvama ulaşana dek unumuzu ekleyip yoğuralım. Sonrasında hamurumuzu düz bir zeminde açmamız gerekiyor. Tijen’in önerisinde, açtığımız hamurun altındaki zemini görebilmemiz gerekiyor, inceliği bu şekilde ayarlayabilirsiniz 🙂

Çiçek Kızartma

Ben 3 boy yuvarlak şekil kabı kullanarak hamuru kestim. 3 boy bardak kullanabilirsiniz. elimizde 3 farklı boyda yuvarlak hamurlarımız olacak. her birini simetrik olarak karşılıklı keselim. Aşağıdaki ve yukarıdaki resimlerde görebilirsiniz.

Çiçek Kızartma

Sonrasında en büyüğünü alalım, bir parmağımızı ayırdığımız yumurta beyazına bandırıp hamurun ortasına parmağımızla bastıralım. Üzerine orta boy hamuru koyup yine parmağımızı yumurta beyazına bandırıp ortasına beyazı sürelim ve bastıralım. En son küçük boy hamuru alıp ortasına koyalım ve ortasına tekrar bastırıp aşağıdaki hamuru elde edelim. Aralarına yumurta beyazı sürdüğümüzde hamur birbirine yapışacak ve pişme esnasında katmanlar birbirinden ayrılmayacak.

Çiçek Kızartma

Tüm çiçekleri hazırladıktan sonra pişirmeye hazırız. derin bir tava ya da tencereye bol sıvı yağ koyup yağı ısıtalım. Isınınca çiçek hamurlarımızı en küçük hamur alta gelecek şekilde yağa koyalım. Hamur kızarırken oldukça güzel bir şekilde kabaracak. Ters koyduğumuz zaman yapraklar içe doğru kabarık çiçek şeklini alacak. İki tarafını da güzelce kızartıp yağdan alalım.

Dikkat etmenizi önerdiğim noktalar;

 • Hamur kızardığında oldukça kırılgan oluyor. Yağdayken çevirirken elinizden geldiğince hassas davranın ki yaprakları kırılmasın.
 • Kızaran çiçekleri yağdan aldıktan sonra üzerinde kağıt havlu olan bir tabağa koyarsanız fazla yağı kağıt havlu tarafından çekilecektir.

Çiçek Kızartma

Çiçek kızartmalarımız hazır. Şimdi süsleme zamanı. Burada her şey hayal gücünüze kalmış. Ben üzerlerine pudra şekeri serpiştirip ortalarına Nutella koydum. Yaprakları teker teker kırıp Nutella’ya bandırarak yemek harikaydı 🙂

Çiçek Kızartma

Ama dikkat edin! Kalori bombası bir tariftir 😀 Yine de 1 kere denemeye değer. Uğraşması, çiçek şekli vermesi ve bandıra bandıra yemesi harika bir ikram 🙂

Afiyet olsun.

5.281 defa okundu.

Beğendiysen sen de paylaş :)Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Google+

18 Mart 2014 GenelYemek Tarifi
No comments yet


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı