Bebekler Kucağa Alınmalı mı?

Beğendiysen sen de paylaş 🙂Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Google+

Bebek doğduğu andan itibaren onu kucağınızda gören herkesin ilk cümlesi ne oluyor biliyor musunuz?

“Aa, kucağa alışmış bu, cık cık…”

Ya da…

“Böyle kucağına alıp durma, alışır sonra.”

Bu da anne olarak benim çok kafamı karıştırıyor işin aslı. Gaz problemi, reflü sorunu yaşayan ve sürekli ağlayan bir bebek var karşımda. Henüz 1 aylık.

Babasının kucağında dahi sakinleşmiyor, yalnızca benim kucağımda sakinleşebiliyor. Dışarıdan da kucağa alışmış vah vah denmesi rahatsız ediyor beni. Ne yapmak lazım? Bırakayıp nefesi kesilircesine ağlamaya devam mı etsin? Çocuk kucağa alışmayacak diye mutsuz, sürekli ağlayan bir bebek mi olsun?

Yemişim kucağını arkadaş. Alışırsa alışsın, bebeğim sakin, huzurlu, sevildiğini hisseden, sıcaklığımla kendini güvende hissederek geçirsin dünyadaki ilk günlerini.

Çevreden bunu duyuyoruz, tamam. Ama işin uzmanlık kısmını araştırınca, uzmanlar kucağa alıştırma konusunda tam tersini söylüyor aslında.

Örneğin:

1 Aylık Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Bebeğiniz sevginizi hissediyor ve ilginize ihtiyaç duyuyor. Kucağınıza aldığınız için şımaracağını düşünmeyin. Onu sık sık kucağınıza alın. Dokunulmaya karşı hassastır ve çok sever. Kucağa alınmak, okşanmak ve sevginizi söylemek onun güven duygusunun gelişmesini sağlar. Kucağa alınan bebek doğumun ardından birkaç hafta içinde bakışlarını yüze odaklamayı başarır.

Ya da…

Kucağa almamak da doğru değil

Uzun sürelerle kucağa alınmayan bebekler için oldukça sakıncalı bir durum söz konusudur. Özellikle bazı amerikan ekollerinde bebeğin uyutulması ile ilgili uzun süre kucağa alınmaması ve bebeğin buna alışması gerektiği tavsiye edilir. Gerçekten de bebek buna kısa bir zamanda alışır. Fakat aynı zamanda dünyayla ilgili de olumsuz duyguları gelişir. Bebek şöyle hisseder: “Korkuyorum, ihtiyaçlarımın da karşılanması gerek, ne kadar ağlasam da kimse gelmiyor, burası güvenli bir yer değil” Bu bebeklerle ilgili özgüven, rahat ayrılamama gibi durumlar oluşabilir ve sakinleşebilmek için çok daha fazla kucağa ihtiyaç duyabilirler.

Çocuklar için tek başına kalabilme kapasitesinin gelişmesi önemlidir. Fakat yine de bebeklik döneminde dikkatli olmak gerekir. “Nasıl olsa koyuyorum kendi kendine oynuyor” diyerek bebeklerin uzun sürelerle yalnız kalması doğru değildir. Bazı bebekler uzun süre yalnız kalabiliyor gibi görünebilirler fakat belki de kendisine verilen kadar almaya alışmaya çalışıyor olabilirler ki, bu durum ilerisi için oldukça sakıncalıdır ve çok çeşitli olumsuz sonuçları olabilir.

Ya da…

Ağlayan bebek kucağa alınmalı

Anne-babaların çoğu bebeklerini “alışır” korkusuyla sık sık kucağına almaz. Oysa uzmanlar, “Ağlayan bebek mutlaka kucağa alınmalı, çünkü o an travmatik bir şey yaşıyor” diyor

Bu yazı örnekleri çoğaltılabilir. Tabii ki her bebek ve o bebeğin ihtiyaçları, mizacı farklıdır. Ama her bebek anneye ihtiyaç duyar. Bırakın ağlasın, nasılsa susar diyerek kucağa alıştırmamak adına güvensiz bir birey yetiştirme yolunda tohumları atmak doğru değil…

O yüzden herkese “He, he” demeye, bebeğime kendi ilgimi vermeye, ona sevildiğini, güvenebileceği bir ortamda olduğunu göstermeye devam edeceğim. Nasılsa kimseye laf anlatamıyorsun “Çok ağlıyor” dan anlayan mı var :/

Benim için doğru yol bu 🙂

255 defa okundu.

Beğendiysen sen de paylaş 🙂Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Google+

12 Ağustos 2015 Annelik DeneyimleriGenel
2 comments

”Bebekler Kucağa Alınmalı mı?” konusuna 2 yorum yapılmış.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı