2 Aylık Bebek Aşıları ve Sonrasında Bakım

Beğendiysen sen de paylaş 🙂Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Google+

2 aylık bebek aşıları 22. ayımız için gideceğimiz kontrolde 3 adet aşı olacağımızı söyledi doktorumuz: Verem, Karma ve Zatürre. 1. aydaki kontrolde uyarıları da yapmayı ihmal etmedi; banyo yaptırıp gelin çünkü 2 gün yıkanmayacak. Huzursuzluk ve ateşi olabilir.

Tabii geçen 1 aylık sürede aşı gününe yaklaştıkça bizdeki huzursuzluk da artmaya başladı. Hazır uyku düzeni oturtmuşken gece uykusu bozulursa ne yaparız derdi başladı 🙂

2. ay aşıları Çarşamba günleri yapılıyormuş. Bu özel hastanelerde, devlet hastanelerinde ya da sağlık ocağında, hepsinde aynı. Sanırım aşılar o gün için özel geliyor ve hemen yapılması gerekiyor.

2 ay 2 günlük iken aşımıza gittik. Sabah 6’da uyandı Bulut, karnı doydu, sohbet seansımızı geçtik ve keyfi yerindeyken 7’de banyosunu yaptırdık. 9’da da doktor odasındaydık. Tüm kontroller yapıldıktan sonra aşılar yapıldı.

Aşılar Hakkında!

1 aşı koldan. Bu aşı sonrası kolda ağrı ve hassasiyet olacağını söylemişti herkes. YANLIŞ BİLGİ! Hiçbir hassasiyet olmadı kolunda. Giyinip soyunurken ağlaması da olmadı. Sadece 2. gün hafif bir kızarıklık oldu ve hemen geçti. Doktor 1-2 ay sonra, bu aşının yerinde küçk bir iltihaplanma olabileceğini, sonrasında geçeceğini ve hafif beyaz bir iz kalacağını söyledi.

Her iki bacağına da birer aşı yapıldı. Bu aşıların yerlerinde de bir problemimiz olmadı.

Aşı Sonrası Neler Yaşadık?

Aşılardan önce doktor bir fitil attı. Akşam yatmadan bir yarım fitil atmamızı, ertesi gün de huzursuzluk veya ateş olursa, 6 saatte 1 yarım fitil atabileceğimizi söyledi. Fakat dipnotta, büyük ihtimalle çok yüksek ateş veya huzursuzluk yaşamayacağımızı da iletti.

Aşıdan sonra gün içinde çok rahattık. Ağlamalar olmadı, uyanıkken keyfi yerindeydi, uykusu düzenliydi.

Akşam 6’dan sonra hafifçe ateşlendi. 37.4’ü gördük. 12 saat dolduğundan 8 gibi fitilini attık, 1 saat içinde ateşi düştü. Ağrı veya ateşten huzursuzluk ağlamaları olmadan deliksiz bir gece uykusu geçirdik.

2. ay aşısı olmaya gideceklere tek tavsiyem: çevrenize kulak asmayın. Yok fitil zararlı, öksürük şurubu zararlı diyen çok. Ama normal insan bile ağrı-ateş yaşayınca acı çekmemek için ilaç alırken ufacık bedeniyle bu yavrucuklar acı mı çeksinler? İlaç kullanmayacaksanız neden doktora gidiyorsunuz? Sürekli bağımlı gibi ilaç kullanmıyor bu çocuklar. 1 fitilden, 1 kaşık şuruptan korkup acıyla kıvrandıracak mısınız?

503 defa okundu.

Beğendiysen sen de paylaş 🙂Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Google+

22 Eylül 2015 Annelik Deneyimleri
No comments yet


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı